Pochowaliśmy bliskiego, co dalej ?

Gdy opadną już emocje związane z tak traumatycznym przeżyciem jak śmierć bliskiej osoby, nadchodzi zazwyczaj czas by podjąć decyzję co do dalszego losu grobu.
W tym celu powinniśmy udać się do jednego z zakładów kamieniarskich, gdzie pracownik wytłumaczy nam wszystkie sprawy związane z postawieniem pomnika. Udając się do zakładu ważne by był z nami właściciel grobu tzw. dysponent lub byśmy mieli z taką osobą kontakt. Jeśli mamy jakieś dokumenty związane z grobem, zabierzmy je ze sobą – mogą okazać się pomocne.

Na miejscu z pomocą kamieniarza zdecydujemy o rodzaju pomnika (nagrobek, grobowiec), wyborze jego wzoru i kamienia, ustalimy wszystkie szczegóły oraz zostaniemy poproszeni o podpisanie dokumentów – umowy oraz w przypadku Cmentarzy Komunalnych – stosownego wniosku i pełnomocnictwa dla zakładu kamieniarskiego. Od tej pory wszelkie formalności w Państwa imieniu zostaną załatwione przez zakład.

Po jakim czasie mogę postawić nagrobek ?

Pomnik na grobie ziemnym czyli nagrobek, możemy stawiać już po około 6 miesiącach od daty pogrzebu. Czas ten może ulec wydłużeniu jeżeli cmentarz położony jest na niestabilnym gruncie i często dochodzi na nim do zapadania się nagrobków. W celu przeciwdziałania takiemu procesowi nasz zakład stosuje specjalne stabilizatory. Oczywiście zamówienie złożyć możemy z wyprzedzeniem, ustalając z naszym zakładem stosowny czas montażu. Decydując się na wykonanie nagrobka w naszym zakładzie, otrzymujecie Państwo 36 miesięczną gwarancję na usługę, która obejmuje również poprawienie ewentualnych przechyleń nagrobka. .

Nagrobek czy grobowiec – jaka jest różnica ?

Podstawową różnicą widoczną gołym okiem jest wielkość – mniejszy jest nagrobek. Nagrobkiem nazywamy pomnik stawiany bezpośrednio na gruncie bez konieczności wcześniejszego wykonania murowanej piwnicy. Innymi słowy jest to grób ziemny.

Grobowiec jest to pomnik stawiany na wcześniej wykonanej murowanej piwnicy. Rozróżniamy tu grobowce pojedyncze oraz podwójne. Innymi słowy z grobowcem mamy do czynienia wtedy, gdy trumna umieszczana jest w piwniczce.

Jaki jest koszt nagrobka, grobowca ?

Ceny nagrobków w naszym zakładzie kształtują się w przedziale 4 200 zł do 10 000 zł, grobowce pojedyncze to wydatek w przedziale 6 800 zł do 14 000 zł. W przypadku grobowców podwójnych możemy zaoferować Państwu produkty w cenie od 10 000 zł do 20 000 zł.

Największy wpływ na cenę poza rozmiarem, ma wybrany przez Państwa kamień. Co do zasady im kamień jest ciemniejszy – tym droższy. Na wysokość ceny wpływ również ma kształt (wszelkie zaokrąglenia, fale), dodatki (wazony, krzyże), ilość liter koniecznych do wykucia.

Jaki kamień wybrać ?

W czasach słusznie minionych najpopularniejszym, a często jedynym budulcem stosowanym na naszych cmentarzach było lastriko. Gdzieniegdzie można było „dostać” granit Strzegom, Żbik, Strzelin lub inny kamień z polskiego kamieniołomu. Dziś nie stosuje się już w budownictwie sakralnym lastrika, gdyż jest to materiał bardzo nietrwały. Najczęściej obecnie wykorzystywanym materiałem jest granit, który jest kamieniem niezwykle twardym, trwałym i długo zachowującym nadany poler. Rzadziej stosowany jest marmur – jest to piękny kamień jednakże z uwagi na jego miękkość, używany głównie we wnętrzach pomieszczeń, a także piaskowiec – niezwykle podatny na warunki atmosferyczne.

W naszym zakładzie bazujemy jedynie na granitach najwyższej jakości pochodzących z RPA, Francji, Indii, Norwegii czy Ukrainy. Nie wykonujemy pomników z granitu chińskiego ani polskiego – jedynym powodem jest złe doświadczenie jakie mamy z jakością tego kamienia.

Jaka jest trwałość kamienia ?

Granit jest skałą magmową – powstałą wskutek krystalizacji lub zakrzepnięcia magmy w głębi skorupy ziemskiej lub lawy na powierzchni Ziemi. Jest to jeden z najtrwalszych i najtwardszych kamieni na ziemi do którego obróbki wykorzystujemy diamentowe narzędzia. Oczywiście, jak każda rzecz i ten surowiec może posiadać wady. Te w przypadku granitu na szczęście ujawniają się bardzo rzadko oraz bardzo szybko – zazwyczaj już na etapie obróbki lub w pierwszych miesiącach po postawieniu pomnika. W związku z tym na użyty przez nas kamień udzielamy Państwu 5 letniej pisemnej gwarancji.

Jakie są terminy wykonania ?

Terminy ustalane są indywidualnie. W przypadkach bardzo pilnych jesteśmy w stanie postawić nagrobek w ciągu kilku dni. Zazwyczaj jednak czas oczekiwania wynosi około 2 miesiące – im bliżej jednak okresu świątecznego czy też jesiennego, tym okres się ten wydłuża. Nasz zakład ma zaszczyt pochwalić się tym, iż w przeciągu blisko 40 lat działalności na rynku, nigdy nie zdarzyło nam się nie dotrzymać umówionego terminu!

Ile osób mogę pochować w grobie ?

Standardowy nagrobek mieści 2 trumny. Ilość trumien, które mogą być złożone w grobowcu uzależniona jest od głębokości piwnicy.

W przypadku pochówku w urnach ich ilośc uzależniona jest jedynie od powierzchni.

Skończyło się miejsce na dane osób, co można zrobić ?

Bardzo często spotykamy sytuację, iż w nagrobku lub grobowcu zostaje złożona dodatkowa osoba, która pierwotnie nie była przewidziana i tym sposobem nie ma na nią miejsca na tablicy napisowej tzw. attyce. W takiej sytuacji jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania dostosowane do Państwa oczekiwań: szlifowanie części napisowej i ponowne wypisanie danych pochowanych osób czy też dodatki z granitu w kształcie książki, tabliczki czy też poduszki.

Przechylił się nagrobek

W 90 procentach przypadków jesteśmy w stanie wyprostować pochylony nagrobek. Taką usługę wykonujemy tylko po wcześniejszych oględzinach pominka.

Jak pielęgnować pomnik ?

Granitowy pomnik jak każdy przedmiot wymaga konserwacji. Jej celem nie jest jednak zapewnienie trwałości lecz zachowanie pięknego wyglądu. Do mycia granitowych powierzchni użyć możemy dedykowanej chemii lub też w przypadku zwykłego zabrudzenia czystej wody. Do polerowania należy wykorzystywać tylko i wyłącznie środki do pomników granitowych – nie wolno stosować chemii do wewnętrznych powierzchni.

W trakcie czyszczenia nagrobka uważać należy na używanie ostrych przedmiotów (może to trwale zarysować polerowane powierzchnie), a także należy zachować szczególną uwagę przy myciu pomników mocno nagrzanych przez słońce – nie wolno nagle polewać takich powierzchni zimną wodą !

Mam zniszczony lastrikowy nagrobek / grobowiec, co można zrobić ?

Niestety, z uwagi na stosunkową małą trwałość lastryka po pewnym czasie nieuniknionym jest jego naprawa. Z uwagi na fakt, iż prace te zazwyczaj dają jedynie efekt doraźny, a ich koszt jest stosunkowo wysoki nie oferujemy ani nie rekomendujemy tego typu usług. Z tych samych względów nie oferujemy Państwu wszelkiego rodzaju renowacji, odnowień itp. usług związanych z lastrykem. Naszym celem jest oferowanie Państwu trwałego produktu co w przypadku tego surowca nie jest możliwe.

Mam uszkodzony pomnik, czy można to naprawić ?

W tym celu bardzo prosimy o kontakt. Wystarczy podać nam lokalizację pomnika (w przypadku cmentarzy komunalnych wystarczy podać nam imię, nazwisko i rok zgonu osoby) a my wykonamy dla Państwa bezpłatne oględziny wraz z propozycję wykonania prac i wyceną.