pielęgnacja

Granit jest kamieniem naturalnym pochodzenia wulkanicznego który przetrwa wiele lat. Nie wymaga on szczególnej pielęgnacji jednak celem wydłużenia jego żywotności, utrzymania połysku oraz ograniczenia osadzania się brudu, zalecane jest jego okresowe czyszczenie oraz impregnacja.

Czyszczenie pomnika należy zacząć od zmycia powierzchnie granitowej czystą wodą – w przypadku silnego zabrudzenia można zastosować domieszkę detergentu (np. płyn do naczyń) lub rozpuszczalniki. Do mycia należy używać wyłącznie czystych i miękkich szmat lub gąbek.

Uwaga: należy zachować szczególną ostrożność przy myciu mocno nagrzanych płyt – nagłe schłodzenie może spowodować pęknięcie granitu.

Do usuwania osadów z wody zalecane jest stosowanie produktów na bazie rozcieńczonego kwasu fosforowego lub octu a przebarwień wywołanych woskiem – tempertyny. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu należy sprawdzić jego działania w miejscu mało widocznym (np. ocet może powodować ciemnienie granitu). Po zastosowaniu preparatów powierzchnię należy bardzo dokładnie przemyć czystą wodą.

Do konserwacji nawierzchni granitowych należy używać tylko produktów przeznaczonych do granitu. Nie wolno stosować preparatów przeznaczonych do użytku wewnątrz pomieszczeń, do gresu, ceramiki, PCV itp.

Przy czyszczeniu należy bardzo ostrożnie używać ostrych przedmiotów – może skutkować to trwałym uszkodzeniem polerowanej powierzchni.