W chwili obecnej do wyrobu nagrobków i grobowców stosuje się w głównej mierze granit. Wydaje się, iż bezpowrotnie minęły czasy stosowania lastrika jako materiału nietrwałego oraz kłopotliwego w produkcji.

Granit – skała magmowa powstała w skutek powolnego zastygania lawy wulkanicznej, poddawanej działaniu wysokiego ciśnienia, jest materiałem o bardzo dużej trwałości, odpornym na działanie warunków atmosferycznych.

Obecnie na krajowym rynku możemy znaleźć bardzo wiele odmian granitu, pochodzącego z wielu krajów o różnej barwie i strukturze. Co do jakości kamienia w zdecydowanej większości można powiedzieć, iż jest to materiał bardzo trwały oraz wysokiej jakości. Oczywiście i tu są wyjątki. Dobry kamieniarz bez trudu wskaże Państwu plusy i minusy konkretnego kamienia.

A jakich kamieni unikać?

Na to pytanie nie jest tak łatwo odpowiedzieć. W naszym zakładzie nie stosujemy np. krajowego granitu „Strzegom” z uwagi na tendencję do tworzenia się rdzawych plam, nie używamy granitów pokrytych różnego rodzaju preparatami mogącymi maskować wady.

Szczególną ostrożność powinno się również zachować w przypadku „okazji” – bezwzględnie trzeba ustalić powód takiej „promocji”. Pamiętajmy, iż nagrobek czy grobowiec buduje się na długie, długie lata ..

Z naszej strony zaproponować możemy Państwu najwyższej jakości, sprawdzone od lat następujące granity:

Granit Graniczna – kraj pochodzenia Polska

Granit Tarn – kraj pochodzenia Francja

Granit Tołkowski – kraj pochodzenia Ukraina

Granit Impala Marikana – kraj pochodzenia RPA

Granit Bengal G-20 – kraj pochodzenia Indie

Granit Verde Marina – kraj pochodzenia Indie

Granit Orion – kraj pochodzenia Indie

Granit Labrador – kraj pochodzenia Norwegia